sztabki zlota

Jak inwestować w złoto? Poznaj trzy sposoby

Inwestowanie w kruszce jest często uznawana za dobry sposób, by zabezpieczyć swoje oszczędności, zwłaszcza w okresach wysokiej inflacji. Co warto wiedzieć na ten temat?

Krótka historia inwestycji w złoto

Złoto – wraz z innymi kruszcami, np. srebrem – jest uznawane za jeden z najbardziej wartościowych materiałów już od starożytności, wiele lat przed powstaniem pierwszych rynków finansowych. Co sprawia, że jest to tak interesujący temat dla inwestorów? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że złoto świetnie zachowuje swoją wartość w długoterminowej perspektywie. To rezultat kilku mechanizmów, wśród których najważniejsze to ograniczona podaż złota oraz specyfika działania tzw. walut fiducjarnych. Co ciekawe, największe zmiany wartości złota pojawiły się dopiero po odejściu od wykorzystania tego kruszcu w roli środka płatniczego.

Jeszcze ok. 100 lat temu większość krajów używała tzw. systemu waluty złotej, który zakłada dostosowanie wartości danej waluty do określonej części wartości złota. Od tego czasu wszystkie państwa świata przeszły już jednak na waluty fiducjarne, których kurs zależy już nie od samych kruszców, a od mechanizmów rynkowych. Mimo zmiany roli złota materiał ten zachował swoje znaczenie jako inwestycja – wystarczy wspomnieć, że w latach 1920–2020 jego wartość wzrosła ponad 100-krotnie.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Głównym powodem dla inwestycji w złoto jest ochrona przed inflacją oraz gwałtownymi ruchami na rynku. Kruszce są stosunkowo stabilne, przez co są bardzo atrakcyjne jako sposób na długoterminowe przechowanie kapitału. Nie bez znaczenia jest także wartość wynikająca z realnego zastosowania złota – w biżuterii, ozdobach czy też w elektronice. Należy jednak pamiętać, że kruszce nie są całkowicie odporne na wahania rynkowe. Przy każdej inwestycji potrzebne jest zachowanie ostrożności, a także dywersyfikacja portfela.

Jak inwestować w złoto? Trzy sposoby

Sposoby inwestowania w złoto można podzielić na trzy grupy – bezpośredni zakup sztabek złota, zakup monet lub biżuterii oraz tzw. papierowe złoto. Najczęściej stosuje się tę ostatnią metodę. Złoto i inne kruszce można znaleźć w ofertach różnych firm inwestycyjnych, takich jak Saxo broker: duński bank zapewniający dostęp do akcji, materiałów, kontraktów CFD i wielu innych instrumentów.

Sztabki złota

Sztabki można kupić w mennicach – standardowe ilości wynoszą od 1 grama do 1 kg. To efektywny sposób, by „zamrozić” swoje środki na długi czas. Należy jednak pamiętać o bardzo niskiej płynności takiej inwestycji, zwłaszcza w przypadku trudnych okresów na rynku.

Monety i biżuteria

W tym obszarze można wyróżnić dedykowane monety inwestycyjne, monety o wartości numizmatycznej, złotą biżuterię, a także złote ozdoby. Podobnie jak sztabki, dzięki takiej inwestycji można liczyć na skuteczne zachowanie wartości. Minusem jest w tym przypadku zależność nie tylko od wagi metalu, lecz także wartości kolekcjonerskiej, która może wahać się w znacznie większym stopniu. Dodatkowo wymiana takich produktów jest znacznie słabiej regulowana niż inne sposoby inwestycji.

„Papierowe” złoto

To sposób, który jest zdecydowanie najwygodniejszy i najkorzystniejszy dla inwestorów. Złoto można kupić m.in. w postaci funduszy ETF, kontraktów CFD, opcji pozagiełdowych czy kontraktów terminowych. Wszystkie z tych rozwiązań łączą mechanizm papierów wartościowych z wyliczeniem wartości według kursu złota. Największe plusy to łatwy obrót, możliwość zakupu aktywów bez wychodzenia z domu oraz bezproblemowe upłynnienie inwestycji.

yellowdream

Mam na imię Arek. Jestem pasjonatem zdrowego trybu życia i rozrywki. Na co dzień zajmuje się tworzeniem materiałów video na różne tematy. Blog, który czytasz, powstał z myślą o osobach szukających praktycznych porad oraz inspiracji życiowych. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *