praca zagranica sezonowa

Praca za granicą sezonowa – jak znaleźć? Czy liczy się do emerytury?

W okresie ciepłych, wiosennych i letnich miesięcy pojawiają się szanse na dodatkową pracę sezonową. Takie zajęcie może być bardzo dochodowe, szczególnie, jeśli wybierzemy zatrudnienie w kraju, w którym stawki wynagrodzenia są znacznie wyższe od tych obowiązujących w Polsce. Jak znaleźć pracę za granicą od zaraz?

O jakich formalnościach należy pamiętać w czasie podpisywania umowy z zagranicznym pracodawcą? Oto krótki przewodnik po najważniejszych kwestiach związanych z pracą za granicą na wakacje.

Gdzie szukać pracy sezonowej za granicą?

Możliwości jest wiele, niemniej najwięcej ofert zatrudnienia sezonowego dotyczy dwóch obszarów. Pierwszym jest obsługa turystów. Potrzebni są:

  • pracownicy gastronomii, np. kucharze, pomoce kuchenne, kelnerzy, barmani,
  • pracownicy obsługi hotelu, hostelu, kempingu, np. recepcjoniści, portierzy, personel sprzątający, ochroniarze,
  • pracownicy handlu – sprzedawcy w sklepach i punktach, sprzedawcy obnośni, np. na plażach,
  • instruktorzy sportu i rekreacji, animatorzy kultury, hostessy, osoby do obsługi festiwali letnich.

Drugim najpopularniejszym celem wyjazdu zarobkowego są zbiory owoców, warzyw bądź kwiatów. Taka praca za granicą bez języka, z zakwaterowaniem, jest zwykle wyczerpująca fizycznie, niemniej z uwagi na wysokie stawki wypłat, a także łatwość w jej podjęciu, od lat cieszy się ogromną popularnością.

Pracy możemy szukać za pośrednictwem agencji zatrudnienia lub urzędu pracy (w tym agencji EURES) oraz na własną rękę. Skorzystanie pomocy z pośrednika jest rekomendowane szczególnie wówczas, gdy myślimy o wyjeździe po raz pierwszy, nie znamy realiów rynku pracy w danym kraju, nie posługujemy się językiem obcym itp. Pamiętajmy jednak, by sprawdzić, czy dana agencja jest legalnie działającą firmą (powinna figurować w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia), zobaczmy, jakie ma opinie w sieci, dokładnie przeczytajmy też umowę. Dowiedzmy się, co w przypadku, gdy zastane na miejscu warunki pracy będą diametralnie odmienne od tych obiecywanych, zagraniczny pracodawca nie będzie wywiązywał się z umowy itp. Jeszcze przed wyjazdem ustal w agencji, kto pokryje koszty podróży oraz inne, związane z nagłymi wypadkami.

Oferty pracy za granicą, zarówno te z agencji, jak i bezpośrednio od firm, znajdziemy w internecie. Zamiast przeglądać losowe witryny czy media społecznościowe, warto od razu postawić na rzetelny, bezpieczny portal z ogłoszeniami. Dobrym wyborem jest na przykład abc.pl – portal ogłoszeń lokalnych. Jest to platforma wielobranżowa. By dotrzeć do ofert dotyczących zatrudnienia, należy wybrać kategorię Praca, a następnie podkategorię Praca za granicą. Ukaże się nam lista wszystkich aktualnych propozycji zatrudnienia, począwszy od tych najnowszych.

Oferty pochodzą zarówno z agencji, jak i od pracodawców. Każda z nich zawiera informacje dotyczące typu umowy, wymiaru pracy, ewentualnych specjalnych wymagań oraz tego, czy do podjęcia zatrudnienia niezbędne jest prawo jazdy. Dzięki tym danym możemy szybko dokonywać selekcji ofert. Z ogłoszeniodawcami kontaktujemy się za pośrednictwem formularza bądź poprzez podany numer telefonu. Warto dodać, że portal abc.pl nie pobiera opłat ani prowizji za publikację czy korzystanie z ogłoszeń.

Czy praca sezonowa za granica liczy się do emerytury?

Podjęcie pracy za granicą, sezonowej bądź stałej, wiąże się z koniecznością uporządkowania kwestii podatkowych, emerytalnych, dotyczących ubezpieczenia itp. Formalności te nie są jednak zbyt skomplikowane w przypadku, gdy wybieramy się do pracy w kraju należącym do Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii). Polacy podejmujący pracę państwach należących do tych organizacji mają zagwarantowane identyczne prawa – w tym stawki wynagrodzenia – co pracownicy lokalni. Przypadki dyskryminacji na tle narodowościowym są niedozwolone.

Na początek warto podkreślić, że jako osoby pracujące mamy obowiązek rozliczać się z fiskusem w miejscu swojej rezydencji podatkowej. Jeśli wyjeżdżamy za granicę sezonowo, np. na okres dwóch miesięcy, nasza rezydencja podatkowa prawdopodobnie pozostaje w Polsce. Jak w takim wypadku odprowadzać podatek od dochodów? Należy złożyć swój standardowy PIT (np. PIT-36) i dodatkowo załącznik PIT/ZG. Załącznik ten jest przeznaczony dla osób, które w danym roku podatkowym uzyskiwały przychody za granicą. Warto pamiętać, że musimy wypełnić oddzielny załącznik dla każdego kraju, w którym pracowaliśmy. W państwach UE i EFTA obowiązują przepisy pozwalające uniknąć podwójnego opodatkowania.

Pamiętajmy też, że okres przepracowany za granicą w państwach Unii liczy się do polskiej emerytury – nawet jeśli są to tylko miesiące, a nie lata. W przypadku innych krajów obowiązują dwustronne porozumienia w sprawie emerytur – należy się z nimi zapoznać. By praca sezonowa została uwzględniona w naszym stażu pracy – a więc zaliczona do okresu, na podstawie którego ZUS obliczy nam emeryturę – zagraniczny pracodawca musi oczywiście odprowadzać dla nas składki emerytalne do miejscowej instytucji emerytalnej (czyli zagranicznego odpowiednika ZUS). Ze swojej strony powinniśmy pamiętać, by mieć udokumentowany fakt legalnej pracy za granicą – posiadać umowę, świadectwo pracy, wyciąg z konta poświadczający uzyskiwanie wynagrodzenia itp. Będzie nam to potrzebne do złożenia wniosku w ZUS. Szczegółowe wyjaśnienia na temat zasad przyznawania emerytur osobom pracującym za granicą znajdziemy na stronie ZUS, w sekcji: Emerytury i renty dla osób pracujących/zamieszkałych za granicą.

yellowdream

Mam na imię Arek. Jestem pasjonatem zdrowego trybu życia i rozrywki. Na co dzień zajmuje się tworzeniem materiałów video na różne tematy. Blog, który czytasz, powstał z myślą o osobach szukających praktycznych porad oraz inspiracji życiowych. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *