żyłka wędkarska

Jaką żyłkę wędkarską wybrać?

Pierwszym pytaniem, jakie z pewnością zada sobie świeżo upieczony wędkarz, będzie te dotyczące wyboru odpowiedniej żyłki. I choć pozornie “jest to tylko zwykła żyłka”, to jej właściwości są kluczowe dla powodzenia połowu z wykorzystaniem określonych metod.

Rodzaj żyłki wędkarskiej, a metoda połowu

To, jakie właściwości będzie mieć wybrana przez nas żyłka wędkarska, zależeć będzie od stosowanej metody połowu.

  • Spinnig – w tym przypadku żyłka wędkarska powinna być wytrzymała, odporna na ścieranie, a także sztywna i mało rozciągliwa. Metoda spinningowa wymaga też zastosowanie żyłek jaskrawych (żółć i zieleń). Można też wybrać produkt bezbarwny. Dzięki temu wędkarz będzie od razu wiedział, że ryba bierze.
  • Połów gruntowy – tutaj sprawdzi się żyłka tonąca, która jednocześnie będzie odporna na przetarcia. Do tej metody warto wybrać żyłki z domieszką związków karbonu, które wydłużają jego żywotność i zwiększają wytrzymałość.
  • Metoda spławikowa – w tym przypadku żyłka powinna być rozciągliwa, elastyczna i w miarę miękka. Najlepiej, jeśli jej barwa będzie zielona, szara lub w delikatnych odcieniach brązu. Do połowu spławikiem zaleca się zastosowanie żyłek tonących.

Żyłki wędkarskie a gatunek ryb

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na rodzaj wybieranej przez wędkarzy żyłki, jest gatunek ryb, które z jej pomocą mają być łowione. Uogólniając:

  • w połowach morskich zaleca się używanie żyłek o dużej grubości sięgającej nawet 0,4 mm,
  • w połowach karpi i szczupaków można użyć nieco cieńszych żyłek o średnicy około 0,3 – 0,35 mm,
  • łowiąc węgorze, warto się zaopatrzyć w żyłki o średnicy 0,22 – 0,25 mm,
  • połów leszcza wymaga żyłki o średnicy około 0,18 – 0,22 mm,
  • w połowach płoci wystarczą cienkie żyłki, których średnica to 0,16 – 0,2 mm.

Żyłki wędkarskie a materiał wykonania

Dawniej do produkcji żyłek używano jedwabiu, który był relatywnie tani w pozyskiwaniu i jednocześnie zapewniał dość dużą wytrzymałość mechaniczną. Dziś coraz więcej producentów wytwarza je z tworzyw sztucznych. Dzięki temu żyłki zachowują większą wytrzymałość przy stosunkowo niedużej średnicy.

Na wybór żyłki wpływ ma również technika połowu. Osoby początkujące powinny wybierać modele o zwiększonej średnicy. Dzięki temu ryzyko przypadkowego uszkodzenia żyłki jest znacznie mniejsze. Nie bez znaczenia jest też marka żyłki. Dużą renomą wśród wędkarzy cieszą się produkty marki Sufix, które oferują najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny.

Reasumując, żyłka wędkarska to niezbędnik każdego wędkarza. I właśnie dlatego powinna posiadać parametry, dzięki którym można nią łowić na określonym akwenie.

yellowdream

Mam na imię Arek. Jestem pasjonatem zdrowego trybu życia i rozrywki. Na co dzień zajmuje się tworzeniem materiałów video na różne tematy. Blog, który czytasz, powstał z myślą o osobach szukających praktycznych porad oraz inspiracji życiowych. Miłej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *