Co roku 2 maja obchodzimy święto flagi. Kolorystyka naszej flagi wywodzi się z herbów dawnego Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Symbolizujące czystość, odwagę i męstwo, barwy narodowe Polski – biel i czerwień – są przesiąknięte historią i legendą.
Nasze biało-czerwone barwy narodowe pochodzą z herbu polskich królów, czyli orła białego na czerwonym tle. Oficjalnie barwy narodowe Polski zostały przyjęte w 1831 roku przez Sejm RP. Trwające wówczas Powstanie Listopadowe przeciwko imperium rosyjskiemu wzmocniło potrzebę utrwalenia i wyróżnienia polskiej tożsamości narodowej i podkreślenia prawa rozgrabionej przez zaborców Polski do niepodległości i suwerenności. Dziś osoby noszące lub eksponujące barwy narodowe czynią to, by podkreślić dumę, patriotyzm, zaangażowanie i jedność narodową niezależnie od poglądów politycznych czy przynależności partyjnej.
Święto flagi Polaków w kraju i za granicą
Dzień 2 maja został ustanowionym przez Sejm RP w 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Data święta nie została wybrana przypadkowo, gdyż przypadała między 1 Maja Świętem Pracy a Świętem Konstytucji 3 Maja, które jest jednym z najważniejszych polskich świąt narodowych. W tym okresie wielu Polaków bierze urlop w pracy i spędza je na imprezach patriotycznych, takich jak parady czy koncerty. Dla wielu Polaków okres ten to także czas refleksji nad burzliwą historią Polski oraz nad tym, jak przeszłość łączy i dzieli dzisiejszych Polaków.
- W jednym z przemówień w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej prezydent Andrzej Duda powiedział: „Cieszę się, że ta biało-czerwona jest nasza, jest dla nas wspólna. Należy do wszystkich mieszkających tu w Polsce i tych wszystkich, którzy mieszkają poza naszymi granicami, ale w sercu czują się Polakami”.
Dzień flagi i święto Polonii
W dzień flagi w całym kraju można zobaczyć ludzi ubranych w biało-czerwone stroje, z przypiętymi kotylionami oraz liczne manifestacje patriotyczne, pikniki i festyny. Dni świętowania poprzedzają liczne przygotowania, dekorowanie ulic i sprzedaż flag. Warto wspomnieć, że obok Dnia Flagi, Polska obchodzi 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ustanowiony w 2002 roku. Został on ogłoszony przez Sejm w uznaniu wysiłków Polaków mieszkających poza granicami kraju, którzy przyczynili się do jej uzyskania niezależności i rozwoju Ojczyzny. Szacuje się, że obecnie za granicę przebywa ponad 20 mln osób polskiego pochodzenia, z czego największe skupiska znajdują się w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Brazylii. Polacy stanowią również największe grupy urodzonych za granicą w Wielkiej Brytanii i Islandii. W każdym z tych miejsc 2 maja powiewa polska flaga!