Pompa hydrauliczna jest integralną częścią układu hydraulicznego. Zapewnia ona zasilanie dźwigów, pomp i innych obrabiarek pracujących na sprężonych cieczach. Ciecz hydrauliczna jest używana do zwiększania siły na ruchomych częściach bez kontaktu między nimi.
Jak zbudowana jest pompa hydrauliczna?
Pompa hydrauliczno-pneumatyczna składa się z pompy tłokowej, napędzanej silnikiem poprzez mechaniczną przekładnię redukcyjną. Pompy tłokowe mają dwie komory oddzielone od siebie przez obracającą się część cylindra. Komora wlotowa posiada szczeliny lub otwory do zasysania cieczy i jest podłączona do źródła wyższego ciśnienia. Natomiast komora wyjściowa nie posiada otworów na swoim obwodzie, a na jej powierzchni znajdują się rowki, które generują opływowy przepływ płynu w jej kierunku.
Pompa zębata
Pompa zębata jest pompą wyporową, która wykorzystuje zazębiające się koła zębate do poruszania cieczy w pożądanym kierunku. Ilość cieczy pompowanej w cyklu jest wprost proporcjonalna do prędkości obrotowej kół zębatych, tak więc przy stałej prędkości obrotowej, wyższe ciśnienie będzie wynikiem pompowania większej ilości cieczy w każdym cyklu.
Pompa zębata składa się z wału wejściowego, który obraca się wraz z dwoma kołami zębatymi obracającymi się wokół oddzielnych osi. Koła zębate są obracane przez zewnętrzny silnik lub silnik połączony z ich wałami.
Ciecz dostaje się pomiędzy oba koła zębate i powoduje ich jednoczesny obrót w przeciwnych kierunkach wokół własnej osi, sprężając ciecz w tym procesie. Ciśnienie wyjściowe zależy od tego, czy używany jest jeden czy oba zestawy kół zębatych.
Istnieje wiele rodzajów pomp zębatych dostępnych dla różnych zastosowań, o różnych specyfikacjach w zależności od typu, rozmiaru i kształtu. Niektóre przykłady obejmują pompy łopatkowe, pompy śrubowe, pompy krzywkowe i napędy ślimakowe.
Pompa śrubowa
Pompa śrubowa jest rodzajem pompy wyporowej stosowanej do przenoszenia cieczy takich jak zawiesiny, proszki, ziarna, nasiona do produkcji żywności i inne rodzaje materiałów sypkich. Tego typu pompy charakteryzują się wysoką stałą wydajnością pompowania medium roboczego.
Są one jednak nieco mniej wydajne niż pompy zębate i około połowę mniej wydajne niż pompy tłokowe. W pompach tych podstawowym elementem jest ślimak, który swoim ruchem obrotowym wymusza obieg czynnika roboczego. Ciecz porusza się w nich w przestrzeni pomiędzy korpusem pompy a płatami ślimaka.
Natężenie przepływu przez nią jest proporcjonalne do prędkości obrotowej podłączonego do niej silnika. Ich konstrukcja pozbawiona jest zaworów, podobnie jak w przypadku kół zębatych nie ma też uszczelnień mechanicznych. Jest to pompa samozasysająca.
Pompa łopatkowa
Pompa łopatkowa to pompa wyporowa stosowana do pompowania cieczy i gazów. Składa się ona z obracającej się tarczy w kształcie łopatki wentylatora, wirnika łopatkowego lub wirnika w połączeniu z przymocowanymi do niej łopatkami.
Łopatki kierują ciecz w kierunku osi i ostatecznie do otworu pośrodku, skąd może ona wypłynąć do przewodu tłocznego. Kiedy łopatki obracają się, naciskają na siebie, wymuszając ich ruch w przeciwnych kierunkach, co powoduje powstanie ciśnienia, kiedy się spotkają.
Pompa wielotłoczkowa
Pompa wielotłoczkowa to pompa hydrauliczna, która wykorzystuje wiele tłoków do wytworzenia przepływu cieczy o większej objętości. Są one stosowane głównie tam, gdzie zapotrzebowanie na moc jest wysokie.
Zazwyczaj każdy tłok porusza się pomiędzy obszarem na obudowie urządzenia o wysokim ciśnieniu a obszarem o niskim ciśnieniu lub bez ciśnienia. Te dwa obszary są również oddzielone membraną, przez którą przepływa czynnik roboczy.
Każdy tłok jest poruszany z jednej strony przez przymocowaną do niego sprężynę powrotną, a z drugiej strony jest odpychany do pozycji wyjściowej przez jakąś regulowaną siłę. Różnica ciśnień niezbędna do ich poruszania może być wytworzona sztucznie lub dostarczona z zewnątrz z innego źródła energii.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/