Wiele branż na polskim rynku cierpi na braki kadrowe. Pozyskanie pracowników zza wschodniej granicy to dla naszych przedsiębiorców nieraz jedyna szansa na znalezienie rąk do pracy. W jaki sposób legalnie zatrudnić Ukraińców? Czy jest to opłacalne?
Pracownicy z Ukrainy – jak ich zatrudnić?
Aby zatrudnić cudzoziemca z Ukrainy, polski pracodawca wcale nie musi ubiegać się o zezwolenie na pracę. Wystarczy, że w powiatowym urzędzie pracy złoży oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Korzystne dla pracodawcy jest to, że w przypadku zatrudniania pracowników z Ukrainy, urząd nie przeprowadza testu pracy. Wpływa to na skrócenie procedury i szybsze pozyskanie obcokrajowców do pracy.
Oczywiście wspomniane oświadczenie można złożyć tylko wtedy, kiedy spełnia się określone warunki, między innymi:
- cudzoziemiec, którego chce zatrudnić polski pracodawca, jest obywatelem Armenii, Białorusi, Gruzji, Ukrainy, Mołdawii, Rosji,
- okres zatrudnienia cudzoziemca nie przekroczy 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy,
- wykonywane przez cudzoziemca obowiązki nie są związane z pracami sezonowymi, na które trzeba mieć zezwolenie.
Kiedy pracodawca powinien złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi?
Pracodawca, który złoży oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, przyspiesza legalizację jego pobytu w naszym kraju. Jak już wspomniano, w takiej sytuacji urząd pracy nie przeprowadza testu pracy, czyli nie sprawdza, czy potrzeby kadrowe pracodawcy może zaspokoić lokalny rynek pracy (w ramach rekrutacji przeprowadzanej przez urząd pracy).
Owo oświadczenie pracodawca musi złożyć, jeszcze zanim cudzoziemiec podejmie u niego pracę. Pracownicy z Ukrainy mogą zacząć wykonywać swoje obowiązki, kiedy urząd wpisze oświadczenie do ewidencji oświadczeń. Złożony wcześniej dokument (po potwierdzeniu przez urząd), można odebrać osobiście (jako pracodawca). Zatrudniający do odebrania dokumentu może oddelegować pełnomocnika, musi on jednak mieć ze sobą oryginał pełnomocnictwa. Warto mieć na uwadze, że w większych miastach urzędy często wymagają, aby oświadczenie składać online lub listownie.
Naturalnie, oprócz wspomnianych procedur, do oświadczenia należy dołączyć jeszcze szereg innych dokumentów, między innymi dokumenty potwierdzające tożsamość pracodawcy.
Dlaczego warto zatrudnić pracowników z Ukrainy?
Pracowników z Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej zatrudnia się w różnych gałęziach przemysłu i sektorze usług. Ukraińcy sprawdzają się nie tylko w branży budowlanej, ale także w sądownictwie, przemyśle stoczniowym, meblarskim, przetwórstwie.
Istnieje wiele korzyści związanych z zatrudnianiem pracowników z Ukrainy. Przede wszystkim chętnie pracują oni w systemie zmianowym i są dyspozycyjni. Ukraińca o wiele łatwiej zatrudnić niż obywatela spoza Europy, procedury nie są tu skomplikowane. Pracodawca, który szuka rąk do pracy, może zwrócić się do agencji pośrednictwa pracy, która zajmuje się rekrutacją pracowników z Ukrainy. To pozwala pozyskać nawet kilkudziesięcioosobowe grupy pracownicze.
Trudno nie wspomnieć o tym, że współpraca z Ukraińcami przebiega gładko, a bliskość kulturowa ułatwia im odnalezienie się w polskim społeczeństwie.
Warto nawiązać współpracę z agencją pośrednictwa pracy w kwestii rekrutacji pracowników z Ukrainy. To ona bierze na siebie wszelkiego rodzaju formalności, zapewnia bezpieczeństwo prawne, optymalizuje koszty zatrudnienia i zajmuje się zakwaterowaniem pracowników.
Cudzoziemcy z Ukrainy to ratunek dla wielu polskich branż. Ich zatrudnienie pozwala załatać braki kadrowe, a przy tym wszystkim pozyskać zmotywowanego i dyspozycyjnego pracownika.