Ceremonia ślubna to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że stale poszukuje się sposobów na to, by dzień ten był wyjątkowy. Jednym z rozwiązań, które na przestrzeni ostatnich lat zyskują na popularności, jest ślub w plenerze. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Ślub w plenerze… Czyli gdzie?
Pary decydujące się na ślub w plenerze wybierają zazwyczaj takie miejsca jak na przykład:
- przydomowy ogród,
- las,
- piaszczysta plaża,
- góry.
Wyżej wymienione rozwiązania wydają się oczywiste — niepowtarzalna atmosfera. Zdaniem niektórych szum pobliskiego morza czy naturalna roślinność to sceneria znacznie bardziej interesująca, niż nawet najlepiej udekorowane wnętrza sali weselnej… tym samym, wybierając ślub w plenerze, możemy zaoszczędzić na dekoracjach.
Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że nie można stosować żadnych dekoracji. Wręcz przeciwnie — niewielkie, wykonane z kwiatów elementy ozdobne itp. to rozwiązania, które sprawdzą się w każdej okazji.
Ślub plenerowy w Pszczynie
Aby cała zabawa mogła odbyć się komfortowo, konieczne jest przygotowanie wygodnych siedzisk itp. Całe przedsięwzięcie może być bardziej wymagające z logistycznego punktu widzenia (transport stołów, jedzenia, nagłośnienia i oświetlania), dlatego warto zdecydować się na wsparcie ze strony profesjonalistów. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i nie martwić się, że coś nie wyjdzie zgodnie z planem.
Ślub w plenerze — o czym jeszcze warto pamiętać?
Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości ślub w plenerze jest dość poważnym wyzwaniem natury organizacyjnej. Aby móc cieszyć się tym wyjątkowym dniem, należy zadbać między innymi o sprawny transport gości. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, gdy zabawa odbywa się w plenerze poza miastem.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ niezbędne może okazać się uzyskanie pozwoleń na organizację ceremonii pod gołym niebem itp. Last but not least, niezbędne może być uzyskanie zgody ze strony urzędu stanu cywilnego lub organów kościelnych. Szczególnie ten ostatni aspekt może okazać się problematyczne, ponieważ organizacja ceremonii wymaga zgody ze strony biskupa (jest ona udzielana głównie w wyjątkowych sytuacjach).
Mniej problematyczna jest kwestia ślubu cywilnego w plenerze, aczkolwiek należy wówczas liczyć się z wyższymi kosztami (nieco ponad tysiąc złotych). Podwyższone opłaty mają na celu okrycie kosztów związanych z przyjazdem urzędnika na miejsce ceremonii, przewiezieniem godła (godło Rzeczypospolitej Polskiej), stroju itp.