Biorewitalizacja jest obecnie jednym z najczęstszych zabiegów w salonach kosmetycznych i klinikach ze względu na jej wysoką skuteczność, brak długiego okresu rekonwalescencji i nieszkodliwość dla organizmu pacjenta. Jednak po sesji klientowi mogą przeszkadzać grudki po nakłuciach igłą. Grudki są szczególnie widoczne na skórze klientów o wrażliwej skórze.
Czym są grudki i czy są one normalne?
Niewielkie stwardnienie w miejscu wkłucia igły w tkankę miękką podczas iniekcyjnych zabiegów chirurgii plastycznej nazywane jest grudką. Ten niewielki obrzęk skóry nie powinien być mylony z patologią lub obwiniać kosmetyczkę o niewłaściwą technikę zabiegu. Ich powstawanie lekarze tłumaczą dużą gęstością wstrzykiwanego pod skórę leku, zwykle kwasu hialuronowego, który ma dość lepką konsystencję. Ponadto biokoktajle mają zdolność gromadzenia dużej ilości wilgoci i zatrzymywania jej w komórkach skóry, co również przyczynia się do pojawienia się grudek na początku. W wyniku zabiegu w macierzy międzykomórkowej powstaje naciek, który przemieszcza warstwy skóry i tworzy grudkę. W normalnym przebiegu leczenia skóry formacja ta nie powinna powodować żadnego dyskomfortu ani bólu. Jedyną wadą pojawienia się grudek jest czysto estetyczna nieatrakcyjność przez krótki okres czasu.
To właśnie w biorewitalizacji specjaliści często stosują technikę grudkową wstrzykiwania roztworu w obszary problemowe, gdy igła jest wprowadzana możliwie poziomo do powierzchni skóry. Średnica grudek w tym przypadku może się różnić w zależności od obszaru wstrzyknięcia – dla twarzy wynosi nie więcej niż 1 mm, szyi – od 2 mm, w strefie dekoltu może osiągnąć 3 mm.
Jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego pojawiają się grudki i ile dni się utrzymują – nie jest to łatwe, ponieważ wszystko jest indywidualne i zależy od cech ciała i rodzaju skóry pacjenta. Ponadto może wystąpić reakcja na produkty niskiej jakości, dlatego zalecamy stosowanie wyłącznie certyfikowanych i sprawdzonych produktów, takich jak juvederm volite cena lub neauvia organic hydro deluxe.
W każdym razie przed zabiegiem należy zrozumieć, że powstawanie grudek jest normalną reakcją tkanek na wprowadzenie rewitalizanta, która nie jest wskaźnikiem zakażenia ran ani początkiem procesu zapalnego.
Co zrobić, jeśli grudki nie ustępują przez długi czas?
Z reguły grudki utrzymują się przez kilka dni i stopniowo znikają bez śladu. Czasami zdarza się, że utrzymują się przez tydzień lub nawet dłużej, dla których można znaleźć jedno z wyjaśnień:
– zwiększona gęstość stosowanego leku, który jest wolniej wchłaniany do krwiobiegu;
– wprowadzenie leku do obszaru o grubej warstwie tkanki łącznej, zapobiegając jego szybkiej resorpcji;
– naruszenie przepływu krwi w obszarze wstrzyknięcia, gdy lek nie dostaje się natychmiast do komórek skóry właściwej;
– naruszenie zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry w okresie rekonwalescencji;
– reakcja alergiczna, w której układ odpornościowy postrzega wstrzyknięty rewitalizant jako obcy i tworzy obrzęk w postaci grudki.
Maksymalny dopuszczalny okres obecności grudek po iniekcji na skórze nie powinien być dłuższy niż 7-10 dni. Jeśli po tygodniu grudki nie tylko pozostają na skórze, ale także podejrzanie zmieniają swój wygląd – stają się bolesne, pojawia się zwiększony obrzęk, zwiększone zaczerwienienie i powstają pęcherze z objawami ropienia, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza. Takie działania niepożądane wskazują na reakcję alergiczną, możliwe naruszenia w pielęgnacji skóry i zakażenie grudek.
Aby zapobiec negatywnym objawom i przyspieszyć resorpcję grudek, konieczne jest wyraźne przestrzeganie kilku ważnych zaleceń:
– unikać dotykania obszaru wstrzyknięcia rewitalizanta;
– nie używać kosmetyków dekoracyjnych przez pierwsze 24 godziny, nawet nie myć twarzy;
– przez co najmniej tydzień chronić skórę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i nie chodzić do solarium;
– unikać wszelkich zmian temperatury (kąpiele, sauny, gorące kąpiele) przez następne dwa tygodnie;
– wykluczyć napoje alkoholowe na 3 – 5 dni;
– delikatnie traktować twarz środkiem łagodzącym przepisanym przez lekarza.
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry pacjent będzie w stanie uniknąć poważnych powikłań i pomóc w szybkiej regeneracji tkanek po biorewitalizacji.